Spanyolország nem áll jól a túlturizmus elleni küzdelemben.
Az egyik vezető útikalauz erre az évre három, turisták körében kedvelt spanyol úti célt is „tiltottnak” minősített:
Mallorcát, Barcelonát és a Kanári-szigeteket.
A Fodor's indoklása szerint ezen helyek a túlturizmus áldozatai, mivel már képtelenek megbirkózni a látogatók − nem kis − számával. A magazin figyelmeztetett, hogy az ennyire zsúfolt helyek felkeresése „ritkán tesz boldoggá egy utazót”.
A kiadvány éles kritikát fogalmazott meg: „A turistákkal zsúfolt városokban sétálni frusztráló, olyan falvakban látványosságokat keresni, ahol a helyiek neheztelnek rád, eléggé kellemetlen, míg szeméttel borított természeti környezetben barangolni egyenesen lehangoló.”
A problémákra nem először hívják fel a figyelmet a helyi lakosok. Tavaly mindhárom említett spanyol városban turizmusellenes tüntetések zajlottak. Júliusban például Mallorcán több mint 20 ezer demonstráló gyűlt össze, akik a „Ti luxusotok, a mi nyomorúságunk” szlogennel tiltakoztak. A helyi lakosok Cala Major strandja környékén már hivatalos panasz benyújtását is fontolgatták, mivel a turisztikai szolgáltatások elburjánzása ellehetetleníti az életüket.
Barcelonában Jaume Collboni polgármester bejelentette, hogy 2028 novemberéig betiltják az Airbnb-típusú rövid távú lakáskiadásokat. Az intézkedéstől azt remélik, hogy majd enyhíti a város lakhatási válságát, hiszen ezek a lakások nemcsak a kínálatot szűkítik, de az árakat is az egekbe emelik.
A Kanári-szigetek is változtatásokat tervez: az all-inclusive „napozás és strandolás” modell helyett a fenntartható, környezettudatos turizmusra helyeznék a hangsúlyt, hogy hosszú távon is megőrizhessék a szigetek természeti szépségét.
Bár a Fodor's tiltólistára rakta ezeket a helyeket, mégis elismerte azok páratlan vonzerejét. „A „tiltott” helyek mind méltán híresek, és valóban megérdemlik a látogatók figyelmét, idejét és pénzét” – írta az útikalauz.
A lista nem csupán Spanyolországot említi: Velence, Tokió és Bali szintén szerepel rajta, mint túlságosan népszerű, ám túlterhelt úti célok.
Drasztikus intézkedések sorát hozta eddig 2024, már ami az idegenforgalmi ágazatot illeti. Emlékezhetünk rá, hogy Velence belépődíjat szed már az egynapos turistáktól, Mallorcán és Barcelonában komoly tiltakozásokat szerveztek a helyiek a turistaáradat ellen, egy japán város pedig a Fudzsira néző kilátást eltakaró falakat húzott fel a látogatók visszaszorítására. Bali februárban idegenforgalmi adóval rukkolt elő, az amerikai nemzeti parkokban pedig egymást tapossák az emberek. A megnövekedett lelkesedés viszont nem jár együtt a környezet iránt tanúsított tisztelettel. Pár évvel ezelőtt például a látogatók olyan mértékű károkat okoztak a Joshua Tree Nemzeti Parkban, amelyek helyreállítása évszázadokba telne – legalábbis akkor ezt mondták az illetékesek. Emily Wakild professzor és környezetvédelmi szakember szerint egyenesen fennáll a veszélye annak, hogy „halálra szeretünk egy helyet”.
(Forrás: Express, fotók: Getty Images)
barcelona | utazás | helyek | spanyolország | kanári-szigetek | turizmus
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!